Sercem każdego systemu magazynowania energii jest falownik hybrydowy, który umożliwia konwersję energii AC/DC i DC/AC (AC – prąd zmienny, DC – prąd stały), minimalizując potrzebę korzystania z zewnętrznej sieci energetycznej. System pozwala na magazynowanie nadwyżek energii z instalacji fotowoltaicznych oraz na dostarczanie energii w przypadku jej niedoboru, a także na ładowanie z sieci w sytuacjach awaryjnych.

Produkcja falownika rozpoczyna się od przygotowania płytek PCB. To płyty laminatu, które pokrywa się niezbędnymi ścieżkami oraz elementami i umieszcza w obudowie z wygiętych i polakierowanych arkuszy blach. Następnie wykonywane są połączenia elektryczne pomiędzy poszczególnymi elementami PCB, zainstalowane zostają wyświetlacz LCD, wymagane zabezpieczenia oraz tabliczki znamionowe. Falownik uznaje się za gotowy, gdy przejdzie diagnostykę i zostanie wgrane oprogramowanie.

Ale to nie koniec, bo do systemu magazynowania energii potrzebne są również akumulatory, a te powstają w fabryce CATL-KSTAR.

W trakcie procesu produkcyjnego ogniwa akumulatorowe LFP (LiFePO4 – litowo-żelazowo-fosforanowe) są łączone w zestawy i umieszczane w uprzednio przygotowanych obudowach. Wraz z akumulatorami litowo-jonowymi w każdym module zostaje zamontowany system BMS, który zarządza ładowaniem i rozładowaniem baterii, optymalizując jej żywotność i wydajność. W razie potrzeby montuje się również folię grzewczą umożliwiającą pracę akumulatora w temperaturze nawet do -10 stopnia Celsjusza. Każdy moduł pod koniec produkcji zostaje wyposażony w zabezpieczenia, a następnie przechodzi test ładowania i rozładowania. To tak w skrócie, bo proces produkcyjny lepiej zobaczyć na własne oczy: https://www.youtube.com/watch?v=jjZf3bWCJIg

Dodaj komentarz