Fotowoltaika, czyli technologia przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną, to już od dłuższego czasu temat gorący jak słońce na letnim niebie. Ostatnie lata przyniosły nam niezwykłe postępy w tej dziedzinie, dzięki którym instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej wydajne, dostępne i łatwiejsze w montażu.

Jednym z najbardziej ekscytujących odkryć są nowe materiały do produkcji ogniw fotowoltaicznych. Obecnie najczęściej wykorzystywanym materiałem jest krzem, ale trwają badania nad innymi materiałami, takimi jak perowskity i organiczne ogniwa fotowoltaiczne.

Perowskity są materiałem o obiecujących właściwościach, ponieważ można z niego produkować niezwykle cienkie panele w sposób prosty i stosunkowo niedrogi. Warto wiedzieć, że pionierami w technologii wytwarzania perowskitowych ogniw słonecznych są polscy uczeni.

Budowa organicznych ogniw fotowoltaicznych opiera się na właściwościach związków organicznych, np. węgla. Charakteryzują się one znacznie większą elastycznością oraz swobodnie przepuszczają światło przez swoją powierzchnię. Taka budowa organicznych ogniw fotowoltaicznych zwiększa możliwości ich zastosowania. Mogą one przetwarzać energię słoneczną po zamontowaniu na ścianach namiotów, w oknach lub bezpośrednio na budynkach.

Innym obszarem, który intensywnie się teraz rozwija, są rozwiązania hybrydowe. To połączenie fotowoltaiki z innymi technologiami, takimi jak magazyny energii czy turbiny wiatrowe. Dzięki temu instalacje fotowoltaiczne mogą działać niezależnie od warunków atmosferycznych czy dostępności słońca. Jest to szczególnie przydatne dla regionów o zmiennej pogodzie lub dla osób, które chcą być w pełni samowystarczalne energetycznie.

Można też zintegrować fotowoltaikę z funkcją materiałów budowlanych (np. dachówki szyby, balustrady solarne).  Zintegrowana produkcja materiałów budowlanych i fotowoltaicznych pozwala na obniżenie kosztów związanych z budową, natomiast w skali globalnej ogranicza Wraz z postępem technologii, możemy spodziewać się jeszcze wielu innowacji w dziedzinie fotowoltaiki.

Przełomowe innowacje w technologii fotowoltaicznej z pewnością otwierają drzwi do przyszłości energii odnawialnej, bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości. Już teraz możemy cieszyć się wieloma korzyściami płynącymi z wdrażania tych innowacji, a przyszłość w tym obszarze wygląda bardzo obiecująco.

Przezroczyste moduły fotowoltaiczne o niestandardowym wzorze inspirowanym elewacją budynku, źródło Asca.com

Dodaj komentarz