Zasada działania paneli fotowoltaicznych nie jest bardzo skomplikowana i w dużym uproszczeni zamyka się w stwierdzeniu, że panele zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Na modułach powstaje prąd stały, a inwerter zmienia prąd stały na prąd przemienny, czyli taki, który płynie w naszych gniazdkach.
Jeśli zastanawiałeś się kiedyś nad tym czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne, jednak nie miałeś wiedzy na temat tego rozwiązania i sposób funkcjonowania paneli to trafiłeś na idealny tekst.
Jednym z najważniejszych elementów instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, to właśnie z nich złożone są panele fotowoltaiczne. Ogniwa odpowiadają za zmianę energii słonecznej w energię elektryczną. By doszło do takiej przemiany foton musi padać na ogniwo fotowoltaiczne, która zbudowana jest z płytek krzemowych. Krzem pochłaniana foton i wymusza ruch elektronu, właśnie tak zaczyna się przepływ prądu elektrycznego.
Ogniwo fotowoltaiczne
Ogniwo fotowoltaiczne to podstawowy element paneli fotowoltaicznych, bez nich nie doszłoby do procesu przemiany energii słonecznej w energię elektryczną. Ogniwa fotoelektryczne zbudowanie są najczęściej z krzemu lub selenu, rzadziej z germanu, podstawowym wyznacznikiem materiału budulcowego musi być półprzewodnictwo. Fotoogniwo tworzą połączenia szeregowe, a takie układy tworzą pewnego rodzaju baterię słoneczną.
Obecnie wyróżniamy dwa główne rodzaje paneli fotowoltaicznych. Jednym z nich są panele złożone z ogniw monokrystalicznych, które łatwo zidentyfikować po czarnym kolorze. Są one nieco bardziej zaawansowane i powinny być bardziej efektywne niż panele polikrystaliczne. Ogniwa monokrystaliczne powinny zapewniać większą wydajność, przy mniejszej powierzchni. Drugi rodzaj paneli to panele polikrystaliczne, które charakteryzują się niebieskim kolorem ogniw. Ten rodzaj paneli jest tańszą wersją fotowoltaiki i potrzebuje nieco większej powierzchni do zapewnienia efektywności naszej instalacji.
Różnica między modułem a panelem fotowoltaicznym
Panel PV w swoim klasycznym wariancie zbudowany jest z modułu w połączeniu szeregowym. Wydajność zależna jest od siły napromieniowania przez słońce, przy mniejszym nasłonecznieniu (rano, wieczorem) efektywności paneli jest zazwyczaj mniejsza, jednak instalacja w dalszym ciągu wytwarza prąd.
Jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej wybrać?
Bardzo ważnym elementem przy wyborze paneli fotowoltaicznych jest rzetelność i jakość producenta. Inwestycja w fotowoltaikę to inwestycja długofalowa, dlatego ważne byśmy mieli pewność, ze nasz producent będzie za kilka lat funkcjonował na tym rynku. Da nam to szansę na serwisowanie instalacji czy wykorzystanie procesu gwarancyjnego. Przed podjęciem decyzji warto prześledzić historię firmy i zagadać jej rozpoznawalność oraz dokonać szerokiej konsultacji z osobą odpowiedzialną za naszą inwestycję. Przy wyborze fotowoltaiki warto kierować się analizą produkty, a nie wyłączenie jego ceną, czy łatwą dostępnością. Radzimy by decyzja o instalacji paneli fotowoltaicznych była przemyślana i dojrzała, warto wybrać firmę, która wykaże się fachowością już od fachową od momentu audytu lokalizacji, poprzez sprawny montaż, po pomoc w finansowaniu i doradztwo w doborze innych produktów energetycznych