Fotowoltaika i kolektory słonecze – jakie są między nimi różnice i podobieństwa? Do czego służą?

Kolektory słoneczne, potocznie nazywane solarami, często mylone są z instalacjami fotowoltaicznymi. Pomimo pozornych podobieństw w wyglądzie oraz sposobie działania – nie należy utożsamiać ich ze sobą. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Kolektory słoneczne służą do przetwarzania promieniowania słonecznego w ciepło. Przyłączone do domowej instalacji mogą zabezpieczyć zapotrzebowanie na ciepłą wodę wtedy, kiedy świeci słońce. Dwa bądź trzy kolektory są wystarczające dla kilkuosobowej rodziny, jednak nie zmniejszą do zera wydatków na ogrzewanie. Ciepło to bowiem nie może być w żadnen sposób magazynowane, a musi być wykorzystywane na bieżąco. Jednie duży zasobnik pozwoli wykorzystać do wieczornej kąpieli wodę ogrzaną w ciągu dnia. W zimę zatem należy liczyć się z pewnymi wydatkami na ogrzewanie.

Panele fotowoltaiczne mają za zadanie wytworzyć prąd z promieniowania słonecznego. Prąd stały wytwarzany przez moduły fotowoltaiczne jest przetwarzany w prąd zmienny płynący w domowej instalacji elektrycznej. Kilkanaście modułów złożonych z krzemowych ogniw jest w stanie pokryć całkowite, roczne zapotrzebowanie na prąd dla całej rodziny. Dzięki możliwości magazynowania wyprodukowanej energii u lokalnego dystrybutora, energia wytworzona latem może być zużywana również zimą. Połączenie fotowoltaiki z najnowszymi technologiamii, takimi jak pompa ciepła, możliwe jest również zapewnienie ciepła dzięki jednej instalacji.

Podobieństwa widoczne są gołym okiem, ale różnice między solarami a fotowoltaiką są spore. Ich zastosowanie jest pozornie odmienne, ale fotowoltaika może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne oraz cieplne na cały rok. Dzięki połączeniu nowoczesnych technologii można stać się posiadaczem dobrze działającego rozwiązania, które przyniesie długofalowe oszczędności.

Dla biznesu

Fotowoltaika dla firm

Dla domu

Fotowoltaika dla domu

Strefa wiedzy

Strefa wiedzy