Instalacje fotowoltaiczne – sprawdzona technologia


Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł to już nie jest nieśmiało zaglądający do naszych gospodarstw domowych trend, ale sprawdzony sposób zarówno na oszczędzanie, jak i dbanie o ekologię.

W związku z rosnącym zainteresowaniem obejmującym instalację paneli fotowoltaicznych pojawia się wiele pytań dotyczących korzyści, z jakimi wiąże się nie tylko pozyskiwanie energii słonecznej, ale także jej magazynowanie.

Słońce to niewyczerpane źródło energii, która dzięki specjalnym panelom nie marnuje się, ale zostaje wykorzystana do produkcji prądu. Za sprawą nowoczesnych rozwiązań akumulatorowych płynącą ze słońca moc można nie tylko pozyskać i wykorzystać w gospodarstwie domowym, ale także magazynować. Jeśli w trakcie wiosennych i letnich miesięcy zgromadzisz prąd, którego nie będziesz w stanie wykorzystać w ciągu roku, pojawia się możliwość oddania nadwyżki energii do sieci energetycznej.

Nadwyżka energii z fotowoltaiki– co mogę z nią zrobić?

Opcja ta wiążę się z wieloma korzyściami. Jedną z nich jest możliwość rozliczania się z operatorem sieci dystrybucyjnej i otrzymanie upustu, jaki sieć gwarantuje po przekazaniu nadwyżki. Jak to działa?

Sieć energetyczną operatora można traktować jak magazyn, w którym przechowywany jest nadmiar prądu pozyskanego z paneli fotowoltaicznych. Przyjmując rolę prosumenta oddajesz, a następnie odbierasz większość energii od dystrybutora, w zależności od tego, jaką instalacją dysponujesz i jakie jest Twoje zapotrzebowanie. Dla przykładu, posiadacze systemu do 10kWp mogą odzyskać z elektrowni 80% prądu, natomiast przy instalacjach powyżej 10kWp – 70% prądu.

Warto przy tym pamiętać, że na odbiór energii z sieci dystrybutora masz rok od momentu oddania nadwyżki. Dzięki takiemu rozwiązaniu z chwilą, gdy pojawia się potrzeba sięgnięcia po nadmiar energii, istnieje możliwość wykorzystania jej w miesiącach zimowych, kiedy produkcja jest znacznie mniejsza niż zużycie.

Nadmiar prądu z paneli PV: czy to się opłaca?

Co ze sprzedażą nadwyżki energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii? Na ten moment nie jest to możliwe, a transakcje z siecią dystrybucyjną mają charakter bezgotówkowy. Zatem w przypadku sporych nadwyżek pozostajesz stratny. Z tego względu istotne jest budowanie takich instalacji, które w pełni odpowiadają na potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego i nie doprowadzają do gromadzenia prądu w nadmiarze.

Podsumowując – przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu fotowoltaiki zawsze warto więc poradzić się eksperta w tej dziedzinie. Sprawdzić koszty paneli fotowoltaicznych i wyliczyć długookresowe korzyści.

Dla biznesu

Fotowoltaika dla firm

Dla domu

Fotowoltaika dla domu

Strefa wiedzy

Strefa wiedzy