W pierwszej połowie lipca br. Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA odnotowały kolejne rekordowe zapotrzebowanie na moc elektryczną w okresie letnim. Rekord dotyczył również mocy wyprodukowanej z Odnawialnych Źródeł Energii, w tym z paneli fotowoltaicznych.

Według wstępnych danych zapotrzebowanie na moc elektryczną w Polsce w dniu 15 lipca br. wyniosło 24.533 MW. Z kolei średnie godzinowe zapotrzebowanie wyniosło 24.317 MW. Zapotrzebowanie to przekroczyło poprzedni rekord, który padł kilka dni wcześniej, tj. 9 lipca i wyniósł 24.336 MW.

Skąd duże zapotrzebowanie na energię?

„Rekordowe zapotrzebowanie na moc w okresie wysokich temperatur nie powinno nikogo dziwić. Z jednej strony polska gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie i potrzebuje coraz więcej energii elektrycznej. Z drugiej strony gospodarstwa domowe są coraz bardziej od niej uzależnione i potrzebują jej do codziennego funkcjonowania. Coraz więcej osób posiada urządzenia oparte na energii elektrycznej jak klimatyzacja, oczyszczacze powietrza czy pompy ciepła i te urządzenia generują duże zapotrzebowanie na energię” – mówi Jakub Jadziewicz, ekspert rynku energii, Członek Zarządu Alians OZE.

Bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że na rekordowe zapotrzebowanie nakłada się najwyższa w historii ilości wyprodukowanej energii z OZE, w tym z paneli fotowoltaicznych. Jest to idealne odzwierciedlenie zmieniającego się w naszym kraju p energetycznego oraz prawdziwego boomu na instalacje PV, który jest mocno zauważalny.

Najlepsza energia latem

W okresie wysokich temperatur oprócz wysokiego zapotrzebowania występuje problem z produkcją energii ze źródeł węglowych. Powodem jest to, że elektrownie węglowe wymagają chłodzenia, a przy niskim poziomie rzek i jezior trudno utrzymać produkcję na wysokim poziomie. Jeśli fale upałów będą się częściej powtarzały to niewykluczone, że prezes URE może wydać nakaz firmom ograniczeń w poborze energii. Taka sytuacja wystąpiła latem 2015.  Wówczas do wielu przedsiębiorstw nie dotarła ta informacja, czego skutkiem była konieczność płacenia kar finansowych.

Widzimy, że fotowoltaika jest w stanie zapewnić Polakom przewidywalną i czystą dla środowiska energię, nawet w duże upały. Dodatkowo dając oddech klimatowi. To jest dobry kierunek i przypuszczalnie coraz więcej konsumentów oraz firm będzie szło właśnie w tym kierunku. Szczególe, że osoby indywidualne mogą liczyć na dofinansowanie instalacji. Własny, czysty prąd daje duży komfort, niezależność oraz oszczędności w długim okresie.

Dla biznesu

Fotowoltaika dla firm

Dla domu

Fotowoltaika dla domu

Strefa wiedzy

Strefa wiedzy