Instalacje fotowoltaiczne kojarzą się przede wszystkim z panelami umieszczonymi na dachu, płaskim lub ukośnym. Niekiedy jednak warunki montażowe na wysokości nie są korzystne, czy to ze względu na orientację budynku, czy też elementy architektoniczne ograniczające powierzchnię montażową albo nadmiernie ją zacieniające. W takiej sytuacji warto rozważyć postawienie instalacji PV na gruncie. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?
Zalety fotowoltaiki na gruncie
Przede wszystkim, montaż instalacji fotowoltaicznej na ziemi daje możliwość dowolnego rozmieszczenia paneli oraz ustawienia takiego kąta nachylenia, który zaoferuje najbardziej efektywną pracę systemu. W przeciwieństwie do instalacji montowanej na dachu, w tym przypadku nie ograniczają nas uwarunkowania architektoniczne, jak krzywizna lub rodzaj pokrycia dachowego. Osoby, które dysponują większymi zasobami pieniężnymi, mogą zainwestować w tzw. Solar Tracker. Jest to system nadążny, który automatycznie wykrywa aktualne położenie Słońca i podąża za jego ruchem.
Może się okazać, że przemyślana konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie zapewni wzrost mocy w stosunku do efektów, jakich moglibyśmy spodziewać się stosując klasyczne rozwiązanie. Swoboda rozmieszczenia eliminuje także problemy związane z rozszerzalnością cieplną materiałów.
Kolejną kwestią jest ekonomia pracy naziemnego systemu. Decydując się na instalację fotowoltaiczną na gruncie, zachowujemy wolną przestrzeń pod ogniwami i zapewniamy daleko lepszą cyrkulację powietrza pomiędzy poszczególnymi elementami systemu. Dzięki temu nie dochodzi do przegrzania komponentów, które mogą pracować w korzystnych warunkach termicznych. Ma to szczególne znaczenie w miesiącach letnich, kiedy temperatura nagrzanego poszycia dachowego potrafi sięgnąć nawet 85°C (dla ciemnych kolorów, jak czerń czy antracyt przy pochyleniu dachu pod kątem około 50 stopni).
Niezaprzeczalną zaletą jest również łatwość montażu naziemnych instalacji PV. Panele montuje się na specjalnie w tym celu zaprojektowanych stelażach, ale prace odbywają się w znacznie bardziej komfortowych warunkach, przy okazji radykalnie zmniejszając ryzyko wypadku podczas prac monterskich lub konserwacyjnych. Konstrukcje nośne najczęściej wykonuje się z ocynkowanego aluminium i stali nierdzewnej. To materiały odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, wilgoć oraz korozję i gwarantujące sprawność przez wiele lat.
Wreszcie, nie można zapominać, że panele naziemne są łatwo dostępne i w każdej chwili możemy samodzielnie dokonać ich oględzin. Niskie położenie instalacji obniża także koszty czyszczenia urządzeń. Większość producentów zaleca mycie paneli raz w roku w celu usunięcia z nich pyłu, smogu oraz zachowania odpowiedniego poziomu wydajności. W przypadku instalacji dachowych, musimy w tym celu zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalistów. W przypadku instalacji naziemnej sami możemy oczyścić moduły, musimy pamiętać by oczyszczać je zgodnie z zalecaniami i w odpowiedni sposób.
Wady paneli fotowoltaicznych na ziemi
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie ma wiele zalet, ale nie jest w zupełności pozbawiony ograniczeń. Z czym musimy się liczyć?
Przede wszystkim, instalacja naziemna zajmuje sporo miejsca na działce i danej powierzchni nie zagospodarujemy już w inny sposób. Ma to znaczenie zwłaszcza na gruncie ustawnym, który sprzyja inwestycjom, ponieważ zagospodarowanie przestrzenne terenu staje się utrudnione.
Dodatkowo, panele nie mogą znajdować się w miejscu zacienionym, gdyż rażąco obniża to ich sprawność. Dlatego chcąc zmaksymalizować uzyski energii, często musimy iść na kompromis i pozbyć się rosnących na działce drzew lub usunąć budynki gospodarcze.
Pojawia się także konieczność doliczenia do rachunku kosztu stelaży służących do montażu ogniw i ewentualny koszt Solar Trackera, który nie jest niski (system na 10 paneli kosztuje około 10 tysięcy złotych).
Wreszcie, dyskusyjna pozostaje kwestia estetyki. O ile fotowoltaika montowana na ciemnym, skośnym dachu jest praktycznie niewidoczna, trudno nie zwrócić uwagi na połać ziemi pokrytą panelami PV. Dlatego takie rozwiązanie może nie być odpowiednie dla osób, szukających subtelnego rozwiązania. Dodatkową wadą widoczności konstrukcji jest to, że skłania ona do prób kradzieży lub uszkodzenia instalacji przez osoby trzecie.
Czy fotowoltaiczna konstrukcja wolnostojąca jest opłacalna?
Każdy inwestor musi samodzielnie zadecydować, czy w jego przekonaniu zalety fotowoltaiki na gruncie przeważają nad wadami. Z pewnością jest to rozwiązanie, pozwalające na najlepsze możliwe dopasowanie orientacji paneli PV i łatwość ich konserwacji. Z drugiej strony, zniechęcać może wizja działki zajętej przez instalację oraz ograniczenia w zagospodarowaniu terenu.
Pomijając względy techniczne i estetyczne, zanim zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną na gruncie, warto zbadać, jakiego rodzaju ziemia znajduje się na naszej działce. Najlepiej sprawdzą się gleby ciężkie, jak ił lub glina – są one stabilne i nie zapadają się wraz z upływem czasu. Znacznie gorzej zachowują się gleby lekkie, np. piaski, na których występuje duże ryzyko osunięcia się gruntu, a co za tym idzie, destabilizacja instalacji fotowoltaicznej.
Jeżeli rozważasz inwestycję w fotowoltaikę, skontaktuj się ze specjalistami z Alians OZE. Nasi specjaliści przeprowadzą audyt nieruchomości i pomogą ustalić, czy lepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku będzie instalacja naziemna czy lepiej zainwestować w konstrukcję dachową. Zaufaj naszemu doświadczeniu i ciesz się darmową energią pochodzącą ze Słońca.