Wiele osób twierdzi, że rok 2021 to najlepszy czas na fotowoltaikę. Liczne powody przemawiają za prawdziwością tego twierdzenia – rozległe wsparcie rządowe, krótki czas zwrotu transakcji, spadek cen paneli słonecznych i pewność inwestycji, a także szansa na uniezależnienie się od wzrostu cen elektryczności – to najważniejsze spośród argumentów. Czy rzeczywiście energia słoneczna jest aż tak opłacalna?
Dostępność programów rządowych
Choć projekt „Mój Prąd” jest najbardziej rozpoznawalnym spośród wszystkich postaci rządowego dofinansowania, nie jest to jedyna forma wsparcia, która pozwala na obniżenie kosztów inwestycji. Państwo oferuje szereg programów, z których mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, rolnicy, jak i firmy.
Ulga Termomodernizacyjna
Obowiązująca od 2019 roku Ulga Termomodernizacyjna przeznaczona jest dla podatników mieszkających w domach jednorodzinnych. Zgodnie z przepisami prawa o upust można ubiegać się w przypadku realizacji inwestycji termomodernizacyjnej, w tym montażu paneli fotowoltaicznych wraz z instalacją. Wysokość ulgi to aż 53 tys. złotych na jednego podatnika i można ją odliczyć z zeznania PIT składanym za rok, w którym zostały poniesione wydatki.
Agroenergia
Rolnicy otrzymali możliwość udziału w programie „Agroenergia”. Jego podstawowym założeniem jest ograniczenie zanieczyszczeń produkowanych w rolnictwie poprzez dofinansowanie wydatków na odnawialne źródła energii (OZE) – pompy ciepła, energię wiatrową oraz fotowoltaikę. O dofinansowanie mogą starać się rolnicy indywidualni, którzy od roku są właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości rolnej o powierzchni przynajmniej 1 ha. W zależności od mocy instalacji i jej ceny, rządowe wsparcie wynosi od 15 do 20 tys. złotych.
Energia Plus
O pomoc finansową przy montażu instalacji mogą występować nie tylko osoby fizyczne, ale również firmy w ramach programu „Energia Plus”. Celem projektu jest zminimalizowanie negatywnego oddziaływania przemysłu na środowisko naturalne poprzez inwestycję w OZE. W tym przypadku wsparcie polega na udzieleniu pożyczki w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych lub dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych.
Oprócz wsparcia gwarantowanego przez rząd wiele gmin realizuje także własne programy pomocy dla osób zainteresowanych fotowoltaiką. W tym przypadku warunki wsparcia mogą być odmienne w każdej jednostce samorządu terytorialnego.
Wzrost cen prądu
Za opłacalnością fotowoltaiki w 2021 roku przemawia nie tylko wizja otrzymania znacznego zastrzyku finansowego od państwa lub gminy. Zapowiadana od kilku lat podwyżka cen energii elektrycznej weszła w życie na początku tego roku.
Najwięksi dostawcy prądu, jak Energa, PGE czy Tauron, już złożyły wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki o wyrażenie zgody na podniesienie cen i otrzymały akcept. Operatorzy zapowiadają, że energia elektryczna zdrożeje średnio o 3-4 złote miesięcznie (około 40-50 złotych rocznie). Na wzrost cen ma wpływ kilka składowych, które znajdziemy na rachunku za prąd:
- energia czynna – czyli ta zużywana przez odbiorców,
- dystrybucja – koszt dostarczenia energii do odbiorców,
- opłata OZE – jej celem jest wsparcie inwestycji OZE,
- opłata mocowa – odpowiada za kontynuację dostawy prądu oraz bezpieczeństwo energetyczne,
- opłata jakościowa – określana przez Polskie Sieci Energetyczne na podstawie globalnej ilości zużytego prądu.
Jednym ze sposobów na oderwanie się od spirali podwyżek jest przejście na odnawialne źródła energii i zainwestowanie w fotowoltaikę. Energia pochodząca ze Słońca jest darmowa, a rachunki za prąd wynoszą kilkanaście złotych miesięcznie. Uwzględniając trwałość infrastruktury oraz malejące koszty instalacji (cena spadła o blisko 40% w stosunku do stawek sprzed pięciu lat), trudno o lepszą inwestycję w przyszłość.