Mycie paneli fotowoltaicznych to istotna z punkt widzenia efektywności użytkownika czynność. Zalegający osad, brud i pozostałości po zanieczyszczeniach mogą negatywnie wpływać na konserwację i sprawność działania paneli fotowoltaicznych. Należy jednak pamiętać, że ogniwa nie posiadają zwykłej powłoki i mycie paneli powinno odbywać się w odpowiedni sposób, a dodatkowo warto robić to z określoną regularnością. Instalacje fotowoltaiczne są coraz popularniejszym sposobem na pewnego rodzaju niezależność energetyczną, jednak przy zakupie, instalacji i późniejszym użytkowaniu musimy pamiętać, ze o nasze panele trzeba regularnie dbać, konserwując je i myjąc.
Czy trzeba myć panele fotowoltaiczne?
Często po instalacji właściciele paneli zastanawiają się czy wymagają one konserwacji i czyszczenia. Przez wiele lat wiele firm utrzymywało, że nie ma takiej potrzeby, jednak w obecnej rzeczywistości większość specjalistów skłania się do tego by regularnie dbać o panele fotowoltaiczne. Mycie naszej instalacji możemy wykonać samodzielnie lub korzystając ze specjalistycznej usługi mycia paneli fotowoltaicznych. Na rynku coraz częściej pojawiają się firmy proponujące mycie paneli, wraz z konserwacją.
Czyszczenie paneli opiera się na dwóch podstawowych technologiach filtrów:
- System jonowo-kationowy – w tym systemie wykorzystane zostaje filtrowanie za pomocą żywicy, która działa wraz ze złożem mieszanym. Efekt takiego czyszczenia to niemal 99,9% czystości. Mieszankę należy zmieniać w regularnie, w zależności od twardości wody,
- System odwróconej osmozy – w tym systemie wykorzystany zostaje tzw. filtr membranowy. Efekt, który możemy uzyskać to nawet 95-89% czystości, w zależności od liczby stopni filtrowania.
Czyszczenie modułów PV jest również możliwe poprzez takie metody.
- Technika szczotkowania (stałe lub obrotowe główki szczotek);
- Systemy prętowe (modułowe lub teleskopowe / węglowe lub aluminiowe);
- Systemy robotów (przeznaczony dla dużych przestrzeni dachów płaskich).
Koszty usługi profesjonalnego mycia modułów, zaczynają się od 8 zł za m².
W przypadku własnoręcznego mycia modułów niewykluczone, że efekt czystości będzie na równie wysokim poziomie. Warto jednak wziąć pod uwagę poświęcony czas i swoje bezpieczeństwo.
Decydując się na samodzielne czyszczenie systemu fotowoltaiki, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów. Pomoże to na zoptymalizować wydajność procesu czyszczenia, a jeszcze ważniejszą sprawą może okazać się kwestia gwarancji producenta.
Jakich środków użyć?
- Specjalistyczne, dedykowane środki do czyszczenia paneli fotowoltaicznych zakupione w sklepie ze specjalistycznym sprzętem,
- Jeśli zdecydujemy jeszcze bardziej domową metodę to możemy wykorzystać delikatny roztwór wody z octem,
- dobrze dobranych akcesoriach czyszczących, takich jak miękką gąbkę np. z nylonu (szorstkie myjki i szczotki z twardym włosiem mogą uszkodzić ich zewnętrzną powłokę).
Na produktach do mycia paneli nie możemy oszczędzać, jeśli zaopatrzmy się w sprzęt nie spełniający wymogów możemy wyrządzić naszej instalacji więcej złego niż dobrego
Sposób mycie paneli fotowoltaicznych
Panele czyścimy mieszaniną małej ilości płynu lub roztworem wody demineralizowanej). Bardzo ważną zasadą przy myciu fotowoltaiki, jest temperatura paneli – nie należy czyścić ciepłych ogniw, najlepiej robić to rano lub późnym popołudniem.
Jak często myć panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne należy myć regularnie, w miejscach, które nie są narażone na niestandardowe zanieczyszczenia, zaleca się mycie modułów nie częściej niż 4 razy do roku.