Inwestycja w odnawialne źródła energii (OZE) stała się jednym z dominujących trendów, nie tylko w gospodarce globalnej, ale i tej lokalnej. Coraz większa liczba indywidualnych użytkowników decyduje się na założenie instalacji, która generuje prąd dzięki działaniu energii słonecznej. Jakie czynniki mają największy wpływ na cenę takiego rozwiązania i ile będzie musiała za nie zapłacić przeciętna polska rodzina?

Co wpływa na koszt fotowoltaiki?

Zestaw fotowoltaiczny składa się przede wszystkim z paneli słonecznych i falownika, który zamienia generowany prąd stały na płynący w standardowym gniazdku prąd przemienny. To, ile będziemy musieli zapłacić za instalację PV, w dużej mierze zależy od typu instalacji, liczby oraz wielkości paneli. Nie bez znaczenia jest także rodzaj i specyfika dachu, na którym będzie montowana instalacja.

Koszt sprzętu to jedno, natomiast należy pamiętać również o koszcie usługi audytu, projektowania czy montażu. Cena montażu najczęściej jest uzależniana od doświadczenia instalatorów oraz od specyfiki instalacji.

W praktyce na koszt instalacji składa się, oprócz sprzętu i montażu, także dostawa, pomiary oraz podatek VAT (8%). Całość usługi może kosztować od kilkunastu tysięcy (przy wyborze niewielkiej instalacji o małej mocy, zakładanej przez firmę bez doświadczenia) do kilkudziesięciu tysięcy złotych (w przypadku zestawów najwyższej jakości, montowanych przez profesjonalistów).

Koszty utrzymania instalacji fotowoltaicznej

Montaż instalacji to jeszcze nie wszystko. Musimy również zadbać o regularne przeglądy oraz utrzymanie paneli w czystości. Sporo osób decyduje się na ubezpieczenie instalacji. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę bardzo długie czasy gwarancji komponentów (w przypadku elementów zestawu PV najczęściej jest to okres od 15 do 25 lat, zaś gwarancja montażowa obejmuje około 8-10 lat), a także możliwość odprowadzenia części prądu do sieci, koszty utrzymania wahają się w granicach kilkuset złotych miesięcznie.

Na czym polega oszczędność?

Główną zaletą jest to, że dzięki możliwości pozyskania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego uniezależniamy się od wahań rynkowych cen energii elektrycznej. Podwyżki za prąd, o których często słyszy się w mediach, nie mają wtedy żadnego znaczenia, a miesięczne rachunki wahają się w granicach kilkunastu złotych. Wynika to z faktu, że dzięki indywidualnemu modelowi rozliczeń z zakładem energetycznym około 70-80% prądu pobieramy za darmo, w zamian za przekazywanie do sieci wyprodukowanej energii.

Przeciętny koszt fotowoltaiki

Na podstawie podsumowania rezultatów poprzednich edycji rządowego programu dofinansowań instalacji fotowoltaicznych „Mój Prąd” zostało przeprowadzonych wiele kalkulacji, z których wynika średni koszt takiej inwestycji. Ich wyniki przedstawiają się zaskakująco.

Przyjęto, że średnie roczne zużycie prądu w domu jednorodzinnym na wsi wynosi około 2,5 MWh/rok (w mieście nieco mniej). Wyliczenia wykonano dla instalacji generującej 5,6 MWh/rok, a zatem znacznie przekraczającej przeciętny stopień eksploatacji. Określono jednocześnie cenę na 4,6 tys. zł za kW, czyli koszt całej inwestycji wyniósł 25,6 tys. zł.

Uzyskując 5 tys. zł dotacji i 3,7 tys. zł zwrotu podatku PIT, koszt instalacji udało się obniżyć do niespełna 17 tys. zł. W takiej konfiguracji okres zwrotu inwestycji wyniósł 7 lat.

Fotowoltaika o podanej mocy pokrywa praktycznie całe zapotrzebowanie na energię elektryczną i będzie tak przez kolejne 20 lat. Jedyne koszty, jakie w tym czasie ponosimy, to bieżąca konserwacja i ubezpieczenie. Z ostrożności, w połowie tego okresu warto rozważyć również wymianę falownika, którego cena w zależności od producenta i parametrów może wynosić około 4 do 6 tys. zł.

Jeżeli rząd nadal będzie kontynuował politykę wparcia dla indywidualnych użytkowników, instalacja fotowoltaiczna jest bardzo opłacalną inwestycją w OZE. Krótki okres zwrotu, mała awaryjność, niskie koszty bieżące, a także samodzielność ekonomiczna to ogromne zalety tego rozwiązania.

Dla biznesu

Fotowoltaika dla firm

Dla domu

Fotowoltaika dla domu

Strefa wiedzy

Strefa wiedzy