Tradycyjne sposoby na pomnażanie oszczędności, takie jak lokaty bankowe, zakup obligacji, szlachetnych kruszców czy nieruchomości, z różnych przyczyn kurczą się coraz bardziej. Współczesny świat wymaga od inwestorów kreatywności, poszukiwania nowych rozwiązań. Jednym z nich jest inwestowanie w fotowoltaikę.

Wiele osób zastanawia się, jak, gdzie i kiedy ulokować swoje oszczędności, aby nie straciły na wartości, zjedzone przez inflację czy opłaty bankowe. Problem ten zarówno dotyczy krezusów, obracających milionami, jak i zwykłych zjadaczy chleba, posiadających skromne pieniądze. Obie grupy pod tym kątem coraz częściej spoglądają na OZE, w tym instalacje fotowoltaiczne.

Dlaczego warto?

Okazuje się, że opłacalnym sposobem na pomnażanie oszczędności może być inwestowanie w instalacje fotowoltaiczne. Dlaczego? Oprócz czystszej i tańszej energii zapewniają realny i stabilny zysk przez długi czas, gdyż żywotność paneli wynosi około 35-40 lat..

– To relatywnie bezpieczna i przewidywalna inwestycja, zwłaszcza w dobie szybko rosnących cen za energię wytwarzaną w tradycyjny sposób. Widzimy, że przyszłość należy do OZE. Poza tym jest to inwestycja pasywna, posiadająca niskie koszty operacyjne, niewiele zmiennych czy ryzyka. Instalacja fotowoltaiczna poza okresową konserwacją nie wymaga ponoszenia dodatkowych nakładów – przekonuje Jakub Jadziewicz, ekspert rynku OZE, członek zarządu Alians OZE.

Szybki zwrot nakładów

Mimo osłabienia gospodarczego i niepewności związanych z epidemią koronawirusa rynek instalacji PV rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, i to zarówno w większych, jak i mniejszych miastach. Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się jeszcze przez co najmniej kilka lat. Dla inwestorów jest to jasny sygnał. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do standardowych rozwiązań typu inwestycje w nieruchomości czy giełdę, instalacja fotowoltaiczna zapewnia wysoką stopę zwrotu poniesionych kosztów. W przypadku niewielkich przydomowych elektrowni słonecznych rocznie wynosi ona nawet około 15-20%, a dużych farm biznesowych – około 8-10%.

– Zapotrzebowanie na energię w Polsce oraz na świecie szybko rośnie i będzie rosło. Coraz bardziej polegamy na elektronice w codzienny funkcjonowaniu. Dlatego coraz więcej ludzi z kapitałem szuka inwestycji w sektorze OZE. Właściciele dużych firm decydując się na instalacje fotowoltaiczne bardzo szybko widzą oszczędności w rachunkach za prąd – dodaje Jakub Jadziewicz.

Dla biznesu

Fotowoltaika dla firm

Dla domu

Fotowoltaika dla domu

Strefa wiedzy

Strefa wiedzy