Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się ze znacznym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Postępująca automatyzacja sprawia, że rolnicy nie są w stanie obyć się bez specjalistycznych maszyn, takich jak suszarki czy dojarki. Dlatego obniżenie rachunków za prąd stało się dla wielu gospodarstw nie tylko kluczem do finansowego sukcesu, ale wręcz koniecznością. Z pomocą przychodzi fotowoltaika dla rolnika – montaż prawidłowo dobranej instalacji fotowoltaicznej. Na czym polega oszczędność i kto z niej skorzysta?

Gdzie można zainstalować panele?

O ile w przypadku domów jednorodzinnych często jedyną dostępną lokalizacją jest dach, tak w przypadku gospodarstw rolnych sprawa jest znacznie prostsza. Instalację fotowoltaiczną możemy zamontować nie tylko na poszyciu płaskim lub ukośnym, ale także na gruncie, którego na terenie gospodarstw na ogół nie brakuje. Dzięki temu znacznie łatwiej dopasować kąt nachylenia paneli i uzyskać najlepszy możliwy efekt. To także świetny sposób na zagospodarowanie nieużytków.

Dlaczego fotowoltaika dla rolnika to dobre rozwiązanie?

Większość dużych gospodarstw rolnych korzysta z taryfy prądowej C, która przeznaczona jest dla odbiorców instytucjonalnych zasilanych z sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia. Jest ona mało opłacalna, ale to i tak najlepsze rozwiązanie dla rolników, którzy prowadzą działalność produkcyjną i na co dzień muszą zasilić takie instalacje jak kurniki, pieczarkarnie, chłodnie czy chlewnie.

Prawidłowo dobrana instalacja fotowoltaiczna uwzględnia wysoki poziom autokonsumpcji i pozwala obniżyć rachunki za prąd praktycznie do zera. W ten sposób użytkownik całkowicie uniezależnia się od zmian cen energii i polityki jej dystrybutora. Choć sama instalacja, zwłaszcza przy dużej mocy, może być dosyć droga, to jest to długofalowa inwestycja dla nowoczesnych gospodarstw. Dodatkową zaletą systemów fotowoltaicznych jest ich wysoka trwałość i niewielka awaryjność komponentów. Większość producentów udziela kilkunastoletniej gwarancji na panele fotowoltaiczne. Jeżeli instalacja została prawidłowo zaprojektowana, najczęściej już po kilku latach możemy zaobserwować przynajmniej częściowy zwrot kosztów inwestycji.

Czy można obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej?

Obecnie rolnicy mogą skorzystać z kilku różnych rodzajów ulg i dotacji, które pozwalają zmniejszyć koszty montażu instalacji. Ubiegłe lata pokazały, że programy promowane przez rząd cieszą się rosnącym powodzeniem, dlatego wiele z nich doczekało się kontynuacji. Na jakie wsparcie mogą liczyć właściciele gospodarstw rolnych?

Agroenergia

Jednym z takich rozwiązań jest Agroenergia, program realizowany przez NFOŚiGW. Dotychczas beneficjentem programu mogła zostać:

  • osoba fizyczna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, o ile łączna powierzchnia użytków wynosiła pomiędzy 1 a 300 ha, jeżeli na co najmniej rok przed złożeniem wniosku osobiście prowadziła gospodarstwo,
  • osoba prawna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków od 1 do 300 ha, jeżeli na tym terenie prowadziła działalność rolniczą lub gospodarczą, ale związaną z rolnictwem (decydowały o tym kody PKD).

Dofinansowanie obejmowało instalacje OZE (w tym fotowoltaiczne), które służą zaspokajaniu potrzeb energetycznych, o mocy w zakresie 10-50 kW. Refundacji ulegały koszty kwalifikowane – nawet do 25 tysięcy złotych – w zależności od mocy instalacji PV. Choć edycja Agroenergii 2020 została zakończona, to trwa nabór wniosków na kolejną, której uruchomienie planowane jest na czerwiec 2021 roku.

Odliczenie od podatku rolnego

Państwo oferuje rolnikom także ulgę inwestycyjną na panele fotowoltaiczne, którą można odliczyć od podatku rolnego. Wysokość zwolnienia wynosi 25% wydatków związanych z zakupem i montażem instalacji, które należy potwierdzić rachunkami lub fakturami. Odpisów można dokonywać przez okres do 15 lat. To rozwiązanie nie przysługuje jednak w sytuacji, kiedy rolnik skorzystał już z innej formy wsparcia ze środków publicznych.

Zwolnienie z podatku VAT

Kolejna ulga pozwala na zwolnienie rolnika z obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług w ramach montażu instalacji fotowoltaicznej. W praktyce może to być całkiem spora suma, ponieważ stawka VAT dla rolniczej działalności gospodarczej wynosi 23%.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rolnicy – w zależności od rodzaju prowadzonego gospodarstwa rolnego – korzystali także z dofinansowań przewidzianych dla osób fizycznych. Stawia ich to na uprzywilejowanej pozycji, ponieważ na równi z konsumentami otrzymują dostęp do takich programów jak Mój Prąd oraz Czyste Powietrze.

Przed rozpoczęciem inwestycji warto zasięgnąć aktualnych informacji w firmie, która specjalizuje się w kompleksowym montażu instalacji fotowoltaicznej. Należy sprawdzić przede wszystkim to, które formy dofinansowania można ze sobą łączyć. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z porady doradcy energetycznego, który przeprowadzi audyt i pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie dla danego gospodarstwa rolnego.

Fotowoltaika dla rolników to rozwiązanie, które pozwala w krótkim czasie obniżyć wysokie rachunki za prąd i cieszyć się niezależnością energetyczną. Ekologiczne rozwiązanie nie tylko gwarantuje oszczędność, ale także przyczynia się do ochrony czystości środowiska.

Dla biznesu

Fotowoltaika dla firm

Dla domu

Fotowoltaika dla domu

Strefa wiedzy

Strefa wiedzy