Elektromobilność w Polsce zyskuje na znaczeniu, a jej rozwój jest wspierany przez liczne programy dofinansowania. Zobaczcie, z jakich nowych programów będzie można skorzystać w tym roku.

Program Mój Elektryk 2.0 skierowany jest do osób fizycznych, przedsiębiorstw i instytucji, które chcą zakupić lub wziąć w leasing pojazd elektryczny. Dotacja może wynosić do 30% wartości pojazdu, a jej maksymalna wysokość to 30 000 zł. Aby otrzymać wsparcie, wystarczy wypełnić prosty wniosek elektroniczny, który składa się bezpośrednio do NFOŚiGW.

Kolejną formą wsparcia elektromobilności jest dofinansowanie inwestycji w infrastrukturę ładowania dla aut elektrycznych. Założeniem nowego programu jest przekazanie 800 mln zł firmom, które zainwestują w budowę stacji ładowania dla samochodów elektrycznych.

Program Zielony Transport Publiczny 2.0 oferuje natomiast dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych i wodorowych dla samorządów. Budżet programu wyniesie 1,2 mld zł, a dotacja może wynosić do 80% wartości pojazdu.

Warto też wspomnieć o zapowiedziach ministry klimatu i środowiska dotyczących uruchomienia dwóch nowych programów. Pierwszy z nich to wsparcie zakupu lub leasingu zeroemisyjnych pojazdów ciężarowych (kategoria N2 i N3) z budżetem 1 mld zł. Drugi dotyczy wsparcia budowy i/lub rozbudowy ogólnodostępnych stacji ładowania dla transportu ciężkiego, zlokalizowanych przy trasach sieci bazowej TEN-T, centrach logistycznych oraz terminalach intermodalnych. Na ten cel MKiŚ chce przeznaczyć 2 mld zł.

Zebraliśmy dla Was tylko niewielką garść przydatnych informacji. Warto śledzić aktualności, bo w tym obszarze naprawdę dużo się dzieje.

Dodaj komentarz