Polacy intensywnie inwestują w fotowoltaikę. Własne źródło produkcji energii elektrycznej przynosi wiele korzyści. Inwestycja procentuje przez długie lata, zmniejszając comiesięczne rachunki za prąd. Dodatkowo wykorzystanie dofinanasowania z programu Mój Prąd, którego nowa edycja wchodzi już 1 lipca, dodatkowo zachęca do zainstalowania paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Jakie są korzyści z korzystania z fotowoltaiki?

Po pierwsze: energia produkowana w instalacji fotowoltaicznej nie wymaga wykorzystania paliw takich jak węgiel czy gaz. Pozyskiwana z promieniowania słonecznego energia jest odnawialna i czysta, dostępna w każdym miejscu Polski za darmo. Każdy właściciel domu z panelami fotowoltaicznymi jako prosument produkuje i zużywa własną, zieloną energię. Tym samym przyczynia się do tego, że udział energii kupowanej z sieci maleje. Przesyłana z konwencjonalnych elektrowni energia elektryczna obarczona jest wieloma opłatami, których prosument nie płaci, gdy produkuje i wykorzystuje własną energię. Niewykorzystane nadwyżki produkcji może przez rok „przechowywać” w sieci, a potem odebrać bez dodatkowych opłat. W przypadku posiadania mikroinstalacji o mocy do 10 kW prosument odbiera 80 proc. energii elektrycznej, przy mikroinstalacjach fotowoltaicznych większych, o mocy do 50 kW – odbiera 70 proc. swojej energii, bez ponoszenia opłat dystrybucyjnych. System bilansowania rocznego umożliwia wykorzystanie nadwyżek wyprodukowanych latem w miesiącach, kiedy słońca jest mniej.

Po drugie: Inwestycja nie wymaga dużych nakładów finansowych. Szybki postęp technologiczny przyczynił się do znacznego obniżenia cen modułów fotowoltaicznych. Koszt 1 kW mocy w fotowoltaice, w przypadku paneli montowanych na potrzeby domu jednorodzinnego, zaczyna się od 4 tys. zł. Warto zaznaczyć, że panele fotowoltaiczne wykorzystywane na potrzeby budynku mieszkalnego są objęte niższym podatkiem VAT, wynoszącym 8 proc. Taką instalację fotowoltaiczną można postawić nie tylko na dachu domu, ale także na gruncie, na garażu czy podjeździe. Ważne, by funkcjonalnie była związana z budynkiem mieszkalnym. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna będzie idealnie wypełniać potrzeby energetyczne mieszkańców.

Instalacje fotowoltaiczne o mocy 5 kW i większe oznaczają wydatek powyżej 20 tys. zł. Nie każdy zdoła sfinansować więc inwestycję z własnych środków. Nie jest to zresztą konieczne, ponieważ na polskim ryku nie brakuje ofert banków, które chętnie finansują takie przedsięwzięcia. Panele fotowoltaiczne można też wziąć w leasing. Prosument nie odczuwa spłat rat, ponieważ w tym czasie zaoszczędza na rachunkach za prąd. W Alians Oze współpracuje z szeregiem banków i pomaga we wzięciu kredytu lub leasingu na atrakcyjnych warunkach. Wszelkie formalności są załatwiane w imieniu klienta przez nasz dział finansowania inwestycji.

Ile realnie zapłaci klient indywidualny za instalację fotowoltaiczną?

Poniżej znajdą Państwo przykładową symulację inwestycji. Jeżeli chcieliby Państwo dokonać szczegółowej wyceny pod Państwa lokalizacje zachęcamy do skorzystania z kalkulatora instalacji fotowoltaicznej (link) na naszej stronie lub bezpośredniego kontaktu z naszym działem obsługi klienta.

Symulacja dla instalacji 5 kWp.

Instalacja 5 kWp dla klienta indywidualnego to koszt około 25 tys.

 Zużycie tej ilości energii z sieci to jest koszt miesięczny na poziomie 3200 zł brutto.

Koszty stałe dystrybucji to 200 zł brutto rocznie, a więc oszczędzamy około 3000 zł brutto. Dodatkowo od kwoty 25 tys klient ma prawo odliczyć w rozliczeniu rocznym ulgę termomodernizacyjną i w zależności od dochodów rozliczyć ją wg stawki 17% lub 32%. Czyli z PIT’u ma uglę w kwocie – 4250 zł lub 8 tys. zł

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze dofinansowanie z programu Mój Prąd, gdzie w zeszłym roku wysokość dofinansowania wynosiła  5 tys. zł dla instalacji 2-10 kWp. Nowa edycja rusza od 01.07.2021.

Symulacja dla instalacji 10 kWp.

Przyjmijmy, że instalacja 10 kwp dla klienta indywidualnego to koszt 45 000 brutto. Zużycie tej ilości energii z siec, to jest miesięczny koszt ok 6400 zł brutto. Załóżmy, że koszty stałe dystrybucji to 400 zł brutto rocznie to oszczędzamy 6000 (dla równego rachunku)

Od kwoty 45 000 klient ma prawo odliczyć w rozliczeniu rocznym ulgę termomodernizacyjną i w zależności od dochodów rozliczyć ją wg stawki 17% lub 32%. Czyli z PIT’u otrzymuje ulgę w kwocie – 7 650 zł lub 14 400 zł brutto.

Możemy skorzystać z dofinansowania z  programu Mój Prąd, gdzie w zeszłym roku kwota dofinansowania wynosiła 5 tys. zł dla instalacji 2-10kWp. Nowa edycja programu rozpoczyna się od 01.07.2021.

Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę rosnące koszty energii dla klientów indywidualnych rośnie. Wartość  jest ustalana przez Prezesa URE (jest regulowana i dotowana). Ceny dla klientów indywidualnych mają być uwolnione w 2022, co może drastycznie podnieść koszty związane z energią elektryczną.

Po trzecie: korzystanie z fotowoltaiki jest szybkie, proste i wygodne. Od momentu zamówienia inwestycja w Alians realizowana jest w 2-3 tygodnie. Następnie dostawca energii elektrycznej – operator systemu dystrybucyjnego ma od zgłoszenia mikroinstalacji przez prosumenta 30 dni na jej przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. Po wymianie licznika na dwukierunkowy i zawarciu umowy prosument może cieszyć się korzystaniem z własnego prądu. Instalacje fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe, a ich czas pracy wynosi ponad 20 lat. Warto skorzystać też z usługi serwisowej, oferowanej po montażu instalacji, by zapewnić odpowiednio wysoką wydajność pracy paneli fotowoltaicznych.

Po czwarte: już od pierwszych miesięcy pracy fotowoltaiki prosument widzi oszczędność na swoich rachunkach za prąd. Zwykle są one o kilkadziesiąt procent niższe, a zdarza się że rachunki za energię są wręcz minimalne. Panele fotowoltaiczne gwarantują uzyskanie niezależności kosztowej od dostawcy prądu, zwłaszcza w kontekście wciąż drożejącej w Polsce energii elektrycznej. Od stycznia tego roku, oprócz wyższych taryf za energię elektryczną i jej dystrybucję, mamy też dodatkową opłatę mocową w rachunku za prąd. W przypadku gospodarstw domowych opłata mocowa jest naliczana co miesiąc, a jej wysokość zależy od zużycia energii – im większe zużycie, tym stawka opłaty mocowej jest wyższa. Prosumenci, dzięki korzystaniu z własnej energii, mogą więc płacić te niższe stawki. Fotowoltaika daje realną możliwość, aby uniezależnić się od wciąż rosnących kosztów związanych z energią elektryczną.

Po piąte: dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej prosument może dokładnie zobrazować swoje wykorzystanie energii. Liczniki stosowane przez prosumentów to urządzenia nowoczesne, mierzące przepływ prądu w kierunku od zakładu energetycznego do prosumenta oraz w kierunku przeciwnym. Oferują wiele funkcji wynikających z zastosowania w nich inteligentnych, cyfrowych modułów obliczeniowych. Prosument na bieżąco może śledzić własną produkcję i wykorzystanie prądu, a co za tym idzie lepiej i taniej wykorzystać energię elektryczną.

Instalacja fotowoltaiczna może być też pierwszym krokiem do dalszych zmian w domu i prowadzonym sposobie życia. Postępująca elektryfikacja gospodarki sprawia, ze energii elektrycznej potrzebujemy w coraz to nowych sektorach. Dobrym dopełnieniem fotowoltaiki w domu jest pompa ciepła, zapewniająca tanie ogrzewanie. Także motoryzacja zmierza w kierunku upowszechniania elektrycznych samochodów. Takie elektryczne auto może być wygodnie ładowane w domu z gniazdka lub z przydomowej ładowarki samochodów.  Przy darmowej energii ze słońca zapewnia to duże oszczędności. Zyskuje nie tylko prosument, ale też środowisko.

Dla biznesu

Fotowoltaika dla firm

Dla domu

Fotowoltaika dla domu

Strefa wiedzy

Strefa wiedzy