Przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnych paneli warto konsultować się ze specjalistami Alians OZE. Na rynku nie brakuje nowoczesnych modeli, na przykład wykonanych w technologii half-cut, dlatego wsparcie fachowców jest bardzo cenne. Cięcie na pół w trakcie produkcji gwarantuje większą moc i wytrzymałość, a przy tym lepszą pracę w warunkach zacienienia. Co wybrać? Bez fachowej wiedzy trudno o w pełni racjonalną decyzję.
Panele słoneczne na dach i podłoże
Fotowoltaika polega na produkowaniu energii z promieni słonecznych, co umożliwiają specjalne moduły, które można zainstalować na dachach lub gruntach. Na przestrzeni lat zmieniano i udoskonalano technologie wytwarzania paneli, które dzieli się między innymi na monokrystaliczne i polikrystaliczne.
Panele monokrystaliczne charakteryzują się ciemną lub wręcz czarną barwą i gwarantują nieco wyższą wydajność od polikrystalicznych, choć są przez to droższe. Popularne moduły „poli” rozpoznasz natomiast po jasnoniebieskiej barwie.
Każdy panel fotowoltaiczny jest zbudowany z ogniw, które pozwalają pozyskiwać energię słoneczną w postaci prądu stałego. Ich wydajność sięga zwykle kilkunastu procent i jest przedmiotem nieustannego rozwoju technologicznego. Pierwsze panele fotowoltaiczne, produkowane kilkadziesiąt lat temu, miały jedynie kilkuprocentową wydajność, dlatego ich stosowanie na masową skalę było nieopłacalne.
Panele słoneczne różnią się pod względem jakości wykonania czy technologii, w związku z czym bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego modelu do instalacji o określonej specyfikacji. Powinny być odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, ponieważ są wystawione na ich wpływ przez cały czas na przestrzeni wielu lat. Im dłuższa gwarancja producenta, tym lepiej. Warto również dowiedzieć się więcej na temat oczyszczania modułów z zabrudzeń, na przykład liści lub ptasich odchodów, które obniżają efektywność działania całej instalacji.
Panele mogą być zamontowane na dachu lub podłożu – ważny jest jednak kierunek i kąt. Najlepiej, żeby nie były zacienione, a zarazem żeby były skierowane na południe, względnie z odchyleniem na wschód lub zachód (nigdy północ).
Falowniki
Panele fotowoltaiczne nie są jednak „sercem” instalacji – jest nim falownik, nazywany też inwerterem. To urządzenie, które – najogólniej mówiąc – służy do przetwarzania prądu stałego na zmienny, czyli o parametrach dostosowanych do ogólnej sieci stosowanej w domu.
Falowniki często montuje się na przykład na strychu lub w piwnicy budynku i łączy się z siecią energetyczną. Ich działanie jest automatyczne. Urządzenia zawierają także moduły pomiarowe, które przesyłają dane do aplikacji mobilnych/systemu, informując o stanie i wydajności sprzętu.
Można się też spotkać z mikrofalownikami (mikroinwerterami), które montuje się na dachu, bezpośrednio obok paneli – wówczas nie trzeba już zakładać żadnego urządzenia w domu. Z ekspertami Edison Energia należy jednak przedyskutować, czy takie rozwiązanie jest opłacalne w przypadku konkretnej instalacji.
Wybierając falownik, również warto kierować się jego parametrami i dostosowaniem do mocy mikroinstalacji. Im więcej paneli fotowoltaicznych, tym mocniejsza jednostka powinna odpowiadać za przekształcanie prądu. Inwertery także są objęte wieloletnią gwarancją, a podczas zakupów warto dowiedzieć się więcej na temat ich serwisowania czy zdalnej obsługi.
Optymalizatory mocy
Jednym z opcjonalnych elementów służących do poprawy wydajności pozyskiwania inteligentnej energii prosto ze słońca są optymalizatory mocy. W zależności od wybranego modelu zwiększają efektywność lub bezpieczeństwo całej instalacji. Świetnie sprawdzają się w przypadku instalacji, które na przykład są częściowo zacienione i położone w niesprzyjającym otoczeniu.
Pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej
Aby instalacja słoneczna była kompletna, potrzebne jest też okablowanie. Przewody powinny być odporne na działanie niekorzystnych czynników i doskonale przekazywać energię między urządzeniami. Nie bez znaczenia jest też trwałość i wytrzymałość elementów montażowych, wraz z konstrukcjami na dach lub grunt. Przy zakupie warto sprawdzić, czy producent zadbał o certyfikaty potwierdzające spełnianie norm. Jeśli chodzi o licznik dwukierunkowy, który odpowiada za pomiar energii pobieranej i przekazywanej do ogólnej sieci, jego dostarczenie i montaż to już kwestia umowy z dystrybutorem.