Polska sieć sklepów TOPAZ od 2019 roku inwestuje w instalacje PV. Dzięki współpracy z Alians OZE –  ekspertem w dziedzinie fotowoltaiki, inwestycje te przybierają coraz większych rozmiarów.

Pierwsze dwie, pilotażowe instalacje w TOPAZ uruchomione zostały w połowie roku 2019. Chociaż już wcześniej rozważano montaż instalacji fotowoltaicznych, bo w latach 2010-2012, to 2019 rozpoczął ciąg poważnych inwestycji, które trwają do dzisiaj. Większość lokalizacji sklepów TOPAZ ulokowana jest we wschodniej części województwa mazowieckiego. W przypadku fotowoltaiki uwzględniane były tylko obiekty własne (tzn. własny grunt oraz budynek). Firma TOPAZ od początku istnienia stara się wprowadzać nowe rozwiązania, które zwiększą pozycję na rynku FMCG.

Dlaczego fotowoltaika?

Naszym priorytetem i główną motywacją do tych inwestycji jest fakt, iż dzięki łatwej dostępności fotowoltaiki można w prosty sposób ograniczyć emisję gazów i pyłów do środowiska. Oczywiście dochodzi również aspekt finansowy czyli ograniczenie rachunków za energię elektrycznąmówi Zbigniew Paczóski, właściciel sieci sklepów TOPAZ.

Współpraca TOPAZ z Alians OZE rozpoczęła się w maju 2020 roku. Pierwsza instalacja powstała w miejscowości Ogródek w połowie maja 2020 r. Kooperacja polegała na profesjonalnym audycie niemal 30 sklepów firmy TOPAZ oraz ocenie technicznej możliwości montażu instalacji fotowoltaicznych.

Sporządziliśmy kosztorysy z uwzględnieniem zużycia energii elektrycznej w poszczególnych sklepach, a także wykonaliśmy wizualizacje. We współpracy Działu Montaży Alians z firmą TOPAZ wykonanych zostało 19 realizacji, kolejne dwie są aktualnie w trakcie montażu. Omawiamy właśnie projekty na kolejne lokalizacje wskazuje Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE.

Dzięki współpracy z Alians OZE wykonaliśmy instalacje o łącznej mocy 0,9 MW. W obecnym roku przekroczymy moc 1 MW. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym jesteśmy w stanie zaoszczędzić rocznie około 500 tys. zł.dodaje właściciel sieci sklepów TOPAZ.

Zwrot inwestycji

Jak wynika z prognoz Alians OZE, inwestycja z kolei powinna zwrócić się w około 5 lat. Jednak biorąc pod uwagę obecne wzrosty cen energii elektrycznej może być to krótsza perspektywa czasu. Korzyści należy doszukiwać przede wszystkim w wymiarze finansowym, ale to nie wszystko. Firma TOPAZ poza realnymi oszczędnościami na rachunkach za energię elektryczną, zyskuje również status ekologicznej firmy, która umiejętnie zarządza swoimi zasobami i świadomie działa na rzecz poprawy stanu środowiska. Wizerunkowo jest to bezdyskusyjny plus w kontekście dynamicznie zachodzących zmian klimatycznych.

Jak zapewnia właściciel sieci sklepów, planowane są dalsze kroki na rozwój OZE. Obecna sytuacja na rynku niejako wymusza na przedsiębiorstwach wprowadzanie nowych rozwiązań i technologii, które niosą ze sobą wiele korzyści.

Jako sieć sklepów TOPAZ staramy się ograniczyć koszty związane z funkcjonowaniem placówek. Instalacje fotowoltaiczne są bardzo dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo mamy możliwość ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Na przestrzeni kilku ostatnich lat zakup instalacji stał się możliwy dla każdej formy działalności, również dla sieci sklepów. Dzięki rozwijaniu i wprowadzaniu nowych rozwiązań umacniamy swoją pozycje na rynku i stajemy się bardziej konkurencyjni. Obecnie jesteśmy jeszcze w trakcie dwóch montaży, które niedługo się zakończą. Optymalnym rozwiązaniem byłoby, gdyby każdy nowy sklep w sieci TOPAZ miał już uwzględnioną instalację fotowoltaiczną na dachupodsumowuje Zbigniew Paczóski.

 

Dla biznesu

Fotowoltaika dla firm

Dla domu

Fotowoltaika dla domu

Strefa wiedzy

Strefa wiedzy