Już ponad 85 tys. konsumentów złożyło wniosek o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych z programu Mój Prąd 3.0, poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oznacza to wykorzystanie środków na poziomie 255 mln zł – blisko 50% – z przeznaczonej puli, wynoszącej 534 mln zł. Osoby chcące otrzymać dofinansowanie muszą się więc spieszyć.

Zainteresowanie konsumentów najnowszą edycją rządowego programu wpisuje się w wielki boom na instalacje fotowoltaiczne, jaki od kilku lat obserwujemy w Polsce. Już w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia nowych zasad dofinansowania, złożono 53,5 tys. wniosków na kwotę ponad 160 mln zł. Wówczas osiągnięto 30% całego budżetu zakładanego na 534 mln zł. Bardzo realny jest zatem scenariusz, że tegoroczna edycja programu zakończy się przed terminem, czyli 22 grudnia 2021 r.

Aktualizacja: w dniu 10 sierpnia NFOŚiGW ogłosił, że złożono już ponad 100 tys. wniosków, a każdego dnia składanych jest od 2,5 nawet do 3 tys. wniosków.

Ostatni dzwonek

Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów w kolejnych tygodniach dynamika składania aplikacji może znacznie wzrosnąć. Także dlatego, że o pieniądze mogą aplikować konsumenci, którzy nie skorzystali z nich we wcześniejszej edycji. Najnowszy program obejmuje koszty poniesione po 1 lutego 2020. A więc jesteśmy świadkami rywalizacji starych projektów z nowymi.

Aktualnie najwięcej wniosków dotyczy właśnie instalacji wykonanych w 2020. To dla nich ostatni dzwonek na otrzymanie dofinansowania. Myślę, że już za kilka tygodni przewidziany budżet zostanie wyczerpany. Na szczęście to nie ostatnia edycja programu. Wszyscy ci, którzy w tym roku podjęli lub dopiero podejmą decyzję o zainstalowaniu fotowoltaiki i nie otrzymają wsparcia z obecnej edycji, będą mieli kolejną szansę na pieniądze w przyszłym roku – mówi Jakub Jadziewicz, ekspert rynku OZE, członek zarządu Alians OZE.

Kłopot z wnioskami na Mój prąd

Jak wynika z ostatnich tygodni, poprawne wypełnienie i złożenie wniosku o dofinansowanie z programu Mój Prąd 3.0 nie jest łatwe. Wszystko przez zmianę przepisów, która często umyka konsumentom. Aby mieć większą pewność pozyskania dofinasowania warto skorzystać z doradztwa firm zajmujących się instalacją paneli fotowoltaicznych. Standardowo jest ono wliczone w ogólny koszt instalacji.

Zasady wypełniania wniosków do edycji Mój Prąd 3.0 zostały opublikowane dopiero dzień przed wejściem w życie programu. To spowodowało ogromne zamieszanie. Klienci w krótkim czasie muszą przekazać nowe pełnomocnictwa, a środek sezonu urlopowego nie jest sprzyjającym okresem. Inną zmianą jest sposób składania wniosków, wcześniej klienci składali je poprzez profil zaufany, teraz wymagany jest podpis kwalifikowany. Ponadto aby klient mógł sprawdzić aktualny statusu wniosku, musi założyć konto w NFOŚiGW. Dlatego ważne jest, aby wszystkie elementy wniosku dokładnie sprawdzać – dodaje Jakub Jadziewicz.

Dla biznesu

Fotowoltaika dla firm

Dla domu

Fotowoltaika dla domu

Strefa wiedzy

Strefa wiedzy