W związku z mocno rosnącymi cenami energii elektrycznej, odczuwalne jest mocne odbicie na rynku fotowoltaiki po zmianie systemu rozliczeń w kwietniu 2022. Firmy rozliczające się wg stawek rynkowych, gdzie PV ma okres zwrotu 2-3 lata w dalszym ciągu coraz mocniej inwestuje w PV.

Nowy system rozliczeniowy zaczął przyciągać coraz większą rzeszę zwolenników. W lipcu 2022 roku PSE podało cenę odkupu nadwyżek energii oddawanej do sieci w ramach zasady net-billing za czerwiec 2022. Wyniósł on 659,29 zł/MWh, czyli dużo więcej niż cena zakupu energii w ramach taryfy G do sprzedawców z urzędu, a kolejne miesiące najprawdopodobniej będą jeszcze wyższe. To bardzo dobra informacja dla branży PV.

Dziś firmy fotowoltaiczne rejestrują podobne ilości zleceń jak jeszcze kilka miesięcy temu. Klienci coraz częściej inwestują dodatkowo w pompę ciepła i magazyny energii. Wyzwaniem dla branży PV, w związku z galopującym popytem na te urządzenia, będzie dostępność urządzeń. Eksperci ostrzegają, aby zdążyć przed zimą należy już ją zakupić i mieć gwarancję oszczędności jak najszybciej.

Dla biznesu

Fotowoltaika dla firm

Dla domu

Fotowoltaika dla domu

Strefa wiedzy

Strefa wiedzy